Co je to Kimono... pitomá otázka...

13. července 2008 v 16:21 | Prezident Komáčo alias Lirael |  Čína a japonsko
Tak, a je tu další odpověď, ale já myslím, že je to naprosto pitomá otázka. Kdo by taky nevěděl co je to kimono?? Ale nedávno se mě na to ptala kamarádka, a tak to pro jistotu zveřejním. Když by to třeba nevěděl ještě někdo další. ( I když to je nepravděpodobné )
Tak pozor, všichni méně chápaví, Kimono je

Kimono japonsky doslova "oděv" "šat") je tradiční oděv. Původně slovo kimono označovalo všechny typy oblečení, ale později se začalo používat pro zvláštní typ tradičního plnně dlouhého roucha. Originální a přesný název by měl být wafuku (, doslova "oblečení japonského stylu").
Kimona jsou rovně střižená roucha tvaru T sahající po kotníky, s límcem a širokými, plně dlouhými rukávy. Kimona se váží kolem těla, vždy levou stranou přes pravou (výjimkou je pouze oblékání mrtvého při pohřbu a upevněná širokým pásem nazývaným obi, který je obvykle vázán vzadu. Kimona se většinou nosí s tradiční obuví (především s dřeváky geta nebo sandály zóri a "ponožkami" s odděleným palcem - tabi.
Dnes kimono nosí především ženy, a při zvláštních příležitostech. Tradičně nosí svobodné ženy při zvláštních příležitostech kimono nazývané furisode, které má rukávy až k zemi. Už jen velmi málo žen, hlavně starších, a ještě méně mužu nosí kimono jako běžné oblečení. Tradiční japonské oblečení rovněž nosí muži a ženy určitých tradičních povolání jako jsou např. šintoističtí a buddhističtí kněží, šintoistické kněžky miko a gejši a osoby věnující se tradičním uměním (čajový obřad, ikebana, kaligrafie Japonci si často oblékají kimono i při zvláštních a formálních příležitostech (svatbách, pohřbech, promocích…). Zvláštní druhy kimon pak nosí ženy i muži při určitých druzích sportu, jako je např. kendó. Profesionální zapásníci sumó jsou často vídáni v kimonech, protože je u nich vyžadováno nošení tradičního japonského oblečení, kdykoliv se objeví na veřejnosti.
Nadšenci pro kimona mohou také v Japonsku navštěvovat lekce jak oblékat a nosit kimono. Hodiny se týkají vybírání vzorů a látek odpovídajících ročnímu období a příležitosti, sladění spodních dílů kimona a doplňků, vrstvení spodních dílů kimona podle přesného významu, výběr a vázání obi a další témata. Existují i kluby zaměřené na kulturu kimona jako Kimono de Ginza.
ukázka čajového obřadu ukázka čajového obřadu Svatební kimono
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristýnka:D Kristýnka:D | Web | 16. července 2008 v 9:50 | Reagovat

Ahojky....postoupila jsi v SONBu na mým blogu...tak si sbírej hláskyyy!!!

2 wicky wicky | Web | 27. července 2008 v 1:02 | Reagovat

aoj mas to tu velmi krasne nechcela by si sprijatelit???

3 KIKINA :D KIKINA :D | E-mail | 25. února 2013 v 16:52 | Reagovat

dělám ročníkovo práci a docela se mi to hodí ale vadí mi že je to okpčeny z wikipedie :\

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama